ПОДЕЛИТЬСЯ

Це питання, яким задаються чи не кожні молоді батьки. І часто хочуть отримати чіткі вказівки. Попри індивудуальний підхід, різні характери дітей та методи виховання, ми таки наважилися зібрати ті поради, які видаються нам дієвими, які самі застосовуємо для своїх дітей, і які вже принесли бажаний ефект.

Оточуйте дитину книжками

Нехай книжка не буде предметом розкоші, що захований десь на високій полиці, куди доступ дитині заборонений. Нехай книжки будуть у її дитячій кімнаті, нехай книжки будуть частиною інтер’єру. Тоді дитина зможе сама в будь-який момент відкрити книжку.

Книжки поряд з іграшками

Принцип, який дуже важливий, коли ви плануєте дитячу кімнату чи дитячий куточок для дитини. Якщо книжки будуть лежати поряд з іграшками, дитина сприйматиме книжки як елемент гри, зможе легко з ними потоваришувати. Якими приємними є для дитини іграшки, такими ж і стануть їй книжки.

Не карайте дитину книжками

Ніколи не використовуйте книжку як спосіб покараня: наприклад, змушувати дитину читати, бо їй заборонено гуляти на вулиці. Щоб у дитини не виникало асоціацій з книжкою як із чимось неприємним і небажаним.

Ходіть з дитиною у книгарні чи бібліотеки

Нехай дитина бачить, скільки класних книжок є довкола. І що є люди, які також люблять книжки: приходять у книгарню і купують їх або сидять у бібліотеці й читають.

Дозвольте дитині самій обирати книжки

Тут слід зважати на вік дитини: чим молодша вона, тим більшого нагляду чи радше модераторства батьків потребуватиме. Але в будь-якому випадку дитина повинна почуватися вільною у виборі, мати доступ до книжок і не відчувати тиску.

Не нав’язуйте книжок

Найкращий метод знеохотити дитину – це силоміць змушувати до чогось. Не виняток і читання. Не можна змушувати читати, не можна нав’язувати свої улюблені книжки, якщо дитині саме ці нецікаві. Дитина повинна відчувати свободу, навіть якщо не завжди це буде правильний вибір, або якщо ваші з нею смаки не збігатимуться. Іноді з негативного досвіду можна засвоїти чудовий урок на майбутнє.

Обговорюйте прочитане

Нехай дитина не почувається самотньою з книжками. Нехай відчуває, що батьки теж зацікавлені в тому, що вона читає. Обговорення – це чудовий спосіб не лише обговорити прочитане, а й прекрасна нагода для спілкування, нагода побути разом. Особливо, коли це спільне читання з молодшими дітками, які ще самі не навчилися читати.

Дивіться екранізації книжок

Це нагода порівняти фільм та книжку і часто переконатися, що книжка таки була краща. Також це спосіб порявнювати свої уявлення зі втіленням на екрані. І врешті показати дитині, що книжка – це не лише джерело знань, а й матеріал для режисерів. Адже дуже багато фільмів – це власне екранізації книг.

Купуйте тематичні книжки

Якщо ваша дитина має якісь захплення: автомобілі, динозаври, супергерої, принцеси, рукоділля тощо – відповідно обирайте й книжки на цю тему. Це особливо корисна порада для тих батьків, які мають намір зацікавити чи познайомити дитину, яка не надто любить читати.

Самі читайте!

Це остання, але насправді найголовніша і можливо єдина найефективніша порада. Діти, попри наші настанови і слова, наслідують наші вчинки. Тому скільки б разів ми не змушували їх читати, але самі будемо зависати перед моніторами чи займатися будь-чим, але не читати, – ефекту не буде. Лише наш приклад – найдієвіший. Якщо вдома панує атмосфера читання, діти рано чи пізно ввійдуть в цю атмосферу. Любов до книжки, як любов до будь-чого, неможливо нав’язати. Її можливо лише засвідчити власним життям. Аналогічно і з книжками та читанням.

Автор: Христина Содомора

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ